Αρχική Σελίδα (ΕΛΛ) » Υποστήριξη » Βιβλιοθήκη Σχολής

Βιβλιοθήκη Σχολής

Η ενοποιημένη, από το 2016, Βιβλιοθήκη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης και των Τμημάτων "Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης" και "Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών" στεγάζεται στο κτήριο της Αιόλου 42-44 (στο Μοναστηράκι) και εκτείνεται σε 800 τ.μ. στον 5ο και 6ο όροφο.

Ως Βιβλιοθήκη του Τμήματος Π.Ε.Δ.Δ. άρχισε να λειτουργεί τον Μάρτιο του 1990 και πλέον στις συλλογές της ενοποιημένης βιβλιοθήκης περιλαμβάνονταν: 51.000 τόμοι βιβλίων, που μπορούν να αναζητηθούν από τον ενιαίο κατάλογο (OPAC) των βιβλιοθηκών του Πανεπιστημίου και 483 τίτλοι περιοδικών σε έντυπη ή/και ηλεκτρονική μορφή. Η Βιβλιοθήκη διαθέτει σπάνια βιβλία (από τον 19ο αιώνα έως και το 1950), διδακτορικές διατριβές, διπλωματικές εργασίες και άλλο υλικό.

Μέσα στο χώρο της Βιβλιοθήκης στεγάζεται και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευθείτε τους δικτυακούς τόπους:

Επικοινωνήστε ή επισκεφθείτε τη Βιβλιοθήκη στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στο Μοναστηράκι

διεύθυνση : Αιόλου 42-44 & Κολοκοτρώνη (5ος όροφος), 105 60 Αθήνα
τηλέφωνο : 210 368 9533